top of page

ANADOLU AJANSI AATOLYE
 Çok Amaçlı Stüdyo Tasarımı / Uygulama

AATÖLYE PROJESİ

TASARIM + UYGULAMA, ANKARA, 2021

Fotoğraflar: Egemen Karakaya

 

“AAtölye” olarak isimlendirilen ‘Anadolu Ajansı Çok Amaçlı Yayın ve Etkinlik Stüdyosu’ projesidir. Tasarım ve Uygulama süreçlerini bir arada üstlendiğimiz bu proje, Anadolu Ajansı’nın Ankara Genel Müdürlük Binası’nda bulunmaktadır. 2 aylık projelendirme, 5 aylık yapım süreci akabinde tamamlanmıştır.

Mevcuttaki konferans salonu yenilikçi bir şekilde yeniden tasarlanmıştır. İçerisine sıfırdan, ‘broadcast design’ fonksiyonu temelinde, birden fazla fonksiyonun yüklenmesiyle tasarlanmış bir mekan oluşturulmuştur. Alanın dönüşümden önceki fonksiyonunu korumak kaydı ile bir adet yayın stüdyosu, reji, podcast odası, greenbox, konferans ve konuşmacı için uyarlanabilir konser veya seminer alanına dönüşebilecek platformlar eklenmiştir. Böylelikle çok fonksiyonlu bir hacim kurgusu ortaya konmuştur.

Mevcut ek yapının dış kabuğu korunmuştur, içi ise yıkılarak tamamen boşaltılmıştır.  Yerinde oluşan tek hacim alanın sağladığı yükseklik, yapısal açıklıklar, geometrik alan formu vs. gibi mekânsal imkanların tamamının tasarıma dahil edilmesiyle birlikte, alanın işlevsel bir şekilde kullanılması ve estetik bir görünüm kazanması amaçlanmıştır.

Tam da bu noktada, istenilen fonksiyonlara kıyasla çok da büyük olmayan bir yapı alanını, tasarımda form değişikliğine de gitmeden, çok yönlü bir kullanıma dönüştürebilmek için; çok kapsamlı bir matematik hesap yapılmıştır ve hemen hemen her nokta değerlendirilmiştir. Bu mekan her şeyden önce, kullanıcı tarafından talep edilen mekânsal ihtiyaçlar doğrultusunda, kendi içinde duvarlarla bölünmeden, tamamen birbirine dönüştürülebilir atölye mantığında tasarlanmıştır. Bu durum, birçok disiplinin bir arada kullanılmasını gerektirmiştir.

Bu doğrultuda; zemin içerisine saklanabilen, kullanım şekline göre (etkinlik, konser, konferans, eğitim, AA Talks, yayın programları) yükseklikleri değişebilen hareketli platformlar ve sadece yayın sırasında kullanılan masanın istenildiğinde zeminle aynı kota getirilmesini sağlayan mekatronik alt yapılar oluşturulmuştur.

Mekânın tavanındaki eğimden ötürü, ancak kat yüksekliğinin elverdiği kısımda bir asma kat oluşturulmuştur ve statik çözümleri yapılmıştır. Bu alan izleyici balkonu olarak işlevlendirilmiştir.

Yapının geometrik formunun bizde çağrıştırdığı kütlesel forma istinaden, estetik bir akış ve süreklilik sağlamak adına; mimari ve iç mimari alanlar eğrisel formlu sirkülasyon, reji ve podcast alanları ile çözümlenmiştir.

Duvarlarda ve tavanda mekânın tüm işlevlerine (etkinlik, konser, konferans, eğitim, AA Talks, yayın programları) cevap verecek akustik hesaplamalar ve akustik tasarım yapılmıştır.

Kullanım amacına göre ayarlanabilir ışık tasarımı, greenbox ve white box çekimleri için gerekli sanal alt yapı oluşturulmuştur.

Reji ve tüm teknik alanların ihtiyaçlarına yönelik teknolojik ekipmanların danışmanlığı ve bu ekipmanlar ile tasarıma yüklenen tüm fonksiyonların tamamına ayrı ayrı çözüm sunacak kapsamlı bir elektrik alt yapısı kurgulanmıştır.

Tüm bunların sonucunda; yukarıda bahsi geçen teknik ve mimari çözümler ile tasarımda form ve fonksiyonun tamamen eşit şekilde değerlendirildiği; kullanıcısına farklı deneyimleri aynı mekan içerisinde yaşama imkanı sunan, çok yönlü bir broadcast ve etkinlik stüdyosu oluşmuştur.

bottom of page